Konkoly Csaba évértékelője
2010. május 20. 8:49 © handball.hu
A tavalyi szezon után a handball.hu ismét felkérte a bajnoki aranyérmes, MK-győztes, BL-elődöntős Győri Audi ETO KC vezetőedzőjét, Konkoly Csabát egy szezonértékelő összegzésre.
Az egyesület vezetői által kitűzött célok a tavalyihoz hasonlóak voltak, tehát a magyar bajnoki és a Magyar Kupa-cím megvédése, és a Bajnokok Ligájában való minél tovább menetelés. A felkészülésünk jól sikerült: a magyar bajnokság első szakaszában több hazai rangadót nyertünk, viszont az is hamar kiderült, hogy ezek nem hozzák automatikusan magukkal az októberben megkezdődő Bajnokok Ligája-sikereket, mint azt ahogyan tavaly éltük meg. Ez azt jelenti, hogy nemzetközi szinten már minden tekintetből nézve kevésnek bizonyult ez a teljesítmény, mind a fizikális rész, mind pedig az elméleti felkészülésünk taktikai fontossága.
Hogy a többi rangadó miért nem sikerült, az azért is lehetett, mert talán nagyobb figyelmet kaptunk az ellenfeleinktől azután, hogy tavaly BL-döntőt játszottunk. A taktikai pontossággal kapcsolatban pedig utólag elemeztük ezeket a meccseket, és azt láttuk, hogy az eltervezetteknek csak bizonyos részeit tudtuk megvalósítani. Nem csak azért, mert az ellenfél nem hagyta, hanem mert több olyan pontatlanság is csúszott a végrehajtásukba, amely az eredményességünket tekintve visszaütött. Novemberben visszatért Görbicz és Brădeanu, ez a hónap pedig viszonylag simán zajlott olyan szempontból, hogy körvonalazódott, hogy a Zvezda itthoni legyőzésével továbbjutunk a csoportunkból.
Februárban Görbicz Anita sajnos rásérült az addig is rakoncátlankodó térdére a Békéscsaba elleni alapszakaszbeli mérkőzésünkön, úgyhogy újabb hat-nyolc hétre dőlt ki a csapatból. Márciusban a Fradi elleni fináléban igen magabiztosan védtük meg a Magyar Kupa-címünket. Ez attól függetlenül történt, hogy hazai környezetben rendezhettük meg a versenyt – amit ezúton is köszönök a szponzorainknak, hiszen ezáltal is kevesebbet kellett utaznunk, és hazai pályán játszhattunk.
Láthattuk, hogy ezután a Viborg milyen meggyőző fölénnyel utasította maga mögé a Vâlceát a fináléban. Tavaly BL-döntőt játszottunk, amelyet ugyan nem nyertünk meg, de továbbra is ott maradtunk a világ elitjében. Ez a jövőre nézve biztató, és olyan irányú következtetéseket és hibajavításra való utat mutat meg ez a két meccs is (valamint a Viborg – Vâlcea döntő is), amelyből profitálhatunk a következő idényben, még akkor is, ha nem kerültünk oda a BL-döntőbe.
Odahaza nagy fölénnyel, és igencsak jó játékkal, a reális különbségnél nagyobbal hoztuk az első összecsapást. Tisztában voltunk vele, hogy ez a győzelem akkor válik értékessé, ha egy héttel később idegenben is nyerni tudunk. Ennek tudatában érkeztünk hozzájuk, ahol – ha nem is olyan fölénnyel, mint otthon, de – a második félidő közepétől egyértelművé akartuk tenni, hogy mi már még egy meccset nem akarunk vívni, hanem aznap akarunk bajnokok lenni.
Ennek a hozzáállásnak is köszönhetően így végül százszázalékos teljesítménnyel nyertük meg a magyar bajnokságot. Ráadásul ezt a kiváló statisztikát másodszor tudtuk produkálni. Azt nem szabad letagadni, hogy határozatlanul, kicsit puhább védekezéssel kezdtük a döntő második megmérettetését, és csak később ébredtünk rá, hol is vagyunk, és ennek szellemében meg kellett újuljunk. A második játékrész közepe táján három-négygólos vezetésre tettünk szert, amit a hátralévő időben megtartottunk, és így két meccs után már ünnepelhettük is a bajnoki címünket.
A Bajnokok Ligája-döntőhöz annyit fűznék, hogy a Viborg tavaly is finalista volt, viszont akkor Popović nélkül harcoltak ellenünk. A Vâlcea talán úgy volt velünk, mint mi tavaly a Hypo-val. Ebben a párharcban is mindenki azt várta, hogy mi kerüljünk oda, csakúgy, mint ahogyan az elmúlt szezonban az osztrákokkal szemben volt ez az elvárás. Az a bosszantó – és ezt mondtam a lányoknak is -, hogy egyszerű taktikai módszerekkel vertek meg minket mindkét összecsapáson a románok, hiszen én a döntetlent is vereségként értékeltem. Persze ez kézilabda, és nem matematika.
Ami a hazai bajnokságot illeti, annak mindenféleképpen örülnénk, örülünk, ha az ellenfeleink erősödnek. A Debrecen három éve minden szezon kezdetén azzal fogad minket, hogy most már pedig ő lesz a bajnok. Erre azt tudom mondani, hogy vannak tervek, amiket meg kell tudni valósítani. Az egy dolog, hogy év elején mindig elmondjuk a célkitűzéseket, de utána már nem beszélünk róla, csak dolgozunk. Olyan meccsekből lenne többre szükségünk idehaza, mint amit a Loki ellen, a bajnoki finálé második mérkőzésén játszottunk. Az ilyen végjátékú meccsek jóval nagyobb koncentrációra késztetik nemcsak a játékosokat, hanem a szakmai stábot is. Emellett igyekszünk magunkat függetleníteni az olyan találkozóktól, melyek a fejlődésünk szempontjából nem igazán hasznosíthatóak, például a szegény Hunnia ellen. Vagy ott van a Hódmezővásárhely: a szezon elején mindig remegve mentünk hozzájuk, idén is alig tudtunk nyerni, aztán pedig az alsóházban végezte az ellenfelünk. A hazai mérkőzéseken igyekeztünk próbálgatni a játékosokat, hogy aztán el tudjuk dönteni, érdemes-e gondolkodnunk a velük való munkában, illetve hogy látjuk-e rajtuk azt a fejlődést, ami a nemzetközi kupaküzdelmekben bevethetővé teszi őket.
Maguk a játékosaink és az utánpótlás-nevelésünk azokat tekintve, akikből felnőtt kézilabdázó lesz, és eljutnak valahová, szerintem maximalista. Ilyen szempontból mindent megteszünk, hogy a magyar kézilabdázókból minél több NB I-es szintre kerüljön, tehát azokból a lányokból, akik elkezdik a kézilabdát.
Eduarda Amorim klasszikus átlövőként érkezett, idén már a BL-ben is tudott játszani, ahol igazolta is ezt a tudását. Nagyon sok gólt lövő játékos, megvannak a maga hibái is, de azokat a lelkesedésével kompenzálja.
Deáki Dóra jóval kevesebb játéklehetőséghez jutott, mint tavaly, ezért érthető a Fradihoz való igazolása, ezen kívül felsőfokú tanulmányait is Budapesten folytatja.
Az irányító poszton Görbicz Anita és Kovacsics Anikó szerepelt. Előbbinek a sérüléséből visszatérve voltak nagyon jó meccsei, aztán februárban rásérült, és ez a hektikusság a teljesítményét is befolyásolta. Arra is figyelni kell, hogy még nincsen százszázalékosan jó állapotban a lába, de azt beszéltük, hogy egy speciális edzéstechnikával még megpróbál rajta segíteni a nyáron.
A beállós poszton Simona Spiridon és Mayer Szabina szerepelt. „Szimi” hozta a formáját védekezésben, támadásban egy kicsivel kevesebb volt a teljesítménye, mint a tavalyi évben, visszafogottabbá vált. Mivel válogatott játékosról van szó, ezért lehet, hogy belefáradt egy kicsit ebbe az évbe ő is. Mayer Szabina inkább támadásban tudta helyettesíteni Spiridont, mint védekezésben, bár voltak hiányosságai. Reméljük, hogy a nyár nekik is úgy telik, hogy a következő alapozásra készülnek, és feltöltődve jönnek vissza mind a ketten.
Két sérültünk is volt: Szölösi Patricia és Szegedi Orsi. Előbbinek a térdszalagja szakadt el, Orsinak pedig a lába tört el, úgyhogy ők viszonylag kevés játéklehetőséggel élve játszottak. Hogy Vérten Orsi mellett tudtak volna segíteni, az csak időszakos volt: Orsi az őszi szezonban tudott játszani, Szölösi pedig a tavasziban. Azt gondolom, hogy akkor lehetne őket teljes értékűen értékelni, ha folyamatosan mind a ketten azon versenyeztek volna, hogy melyikük lesz Vérten Orsi mellett a másik benevezett balszélső.
Orbán Adrienn, akit hazaigazoltunk Vácról, nagyon jól kezdte a szezont a felkészülési mérkőzéseken. Utána viszont megakadt a teljesítménye. Azt gondolom, hogy az elkövetkező év fogja nála is eldönteni, hogy mire is lesz valójában képes. Nálunk beilleszkedett, és remélhetőleg egyre jobb formát tud majd nyújtani. Reméljük, hogy a következő alapozással ezt még jobban meg tudja majd oldani, mint ahogy most tudta Mravíkovával.
Mravíkováról annyit, hogy támadásban ő is az eddig megszokott teljesítményéhez képest gyengébbet nyújtott. Ennek is keressük az okait, de nem jutottunk előre. Még egy évre írt alá nálunk, tehát majd a következő bajnoki évadban okosabbak leszünk. Úgy gondolom, hogy „Hangya” egy megbízható játékos, mind emberileg, mind pedig játéktudásban. Igazából a piacon nem volt olyan kézilabdázó a posztján, akit igazolni lehetett volna, olyan klasszis jobbszélső, mint ahogyan ő érkezett hozzánk két éve. Feltétlenül az lesz a következő „klub-stratégia”, hogy keressük az utódját. Egyelőre most mindenképpen a jelenlegi felállásban maradunk.
Rajta kívül Hosszu Boglárkában gondolkodtunk még, de ő nem fogadta el az ajánlatunkat. Ennek az lett volna a lényege, hogy kölcsönbe menne Siófokra. Ennek ellenére, amikor lejárt a szerződése az ETO-val, nem hosszabbította azt meg, hanem két évre elkötelezte magát a Siófokkal. Vele lett volna egy hosszabb távú tervünk: ő lett volna az első számú jobbszélsőnk.
Konkoly Csaba
© handball.hu