Bemutatkozik Azerbajdzsán

2009. október 18. 0:03 © handball.hu

A csehek elleni győzelem után újabb csatát vív a magyar válogatott a 2010-es Eb-selejtezők keretében. A vasárnapi ellenfél a szinte teljes ismeretlenségből előlépő Azerbajdzsán csapata. Nézzük, mit is érdemes tudni a vendéglátóról!

Az azeri csapat magját az ABU Bakı játékosai adják, de ketten Törökországban (a Milli Piyangóban és az Üsküdarban), ketten pedig Ukrajnában (a Zaporizzsja-ZGIA csapatában) kézilabdáznak. Több kézilabdázóra már régóta számítanak a válogatottban. A szélső Szakinat Abbaszova, valamint a beálló Nailja Csikajeva, a két átlövő Anna Dzsafarova Hamidova és Julija Gyerjabina, a másik szélső Rumija Hametova, az irányító Marina Tankackaja, valamint a kapus Valentyina Szalamaha már évek óta kerettag. Utóbbi egyébként 2007-ben váltott állampolgárságot, előtte az ukrán csapatot erősítette.

Csakúgy, mint az egykor Székesfehérváron játszó átlövő, Viktorija Uljanics, aki az akkor még Cornexi néven induló magyar csapatban huszonöt mérkőzésen lépett pályára a 2004/2005-ös szezonban, összesen tíz gólt dobott, tizennégyszer állították ki, egyszer pedig piros lapot adtak neki a játékvezetők.

Az azeriek idei „új szerzeménye” a balátlövő Julija Zaporozsec is, aki több éven keresztül az orosz Kubany, majd tavaly a Zvezda csapatában szerepelt.

Teremben eddig kétszer találkozott a két válogatott egymással. Az 1996-os Eb-re készülve először 33-20-ra nyertünk – 1500 hazai néző előtt – Bakıban, majd négy nappal később 32-19-re Százhalombattán.

Vasárnapi ellenfelünk soha nem jutott még ki Európa- vagy világbajnokságra: rendre elbukott a selejtezőkön, az utóbbi években pedig már az előselejtezőkön sem jutott túl.

Ezúttal Svédország ellen, idegenben kezdte meg az azeri válogatott a 2010-es dán-norvég közös rendezésű Eb-re selejtező mérkőzések sorozatát, ahol már az első találkozón szenvedett a csapat, hiszen a hazaiak probléma nélkül oldották meg feladatukat, és húsz góllal múlták felül ellenfelüket a csütörtöki, skövdei mérkőzésen.

A meccsből még öt perc sem telt el, ám a szélső Szakinat Abbaszova – a játékvezetők elhamarkodott ítélete folytán – megkapta végleges kiállítását. A svéd hálóőr, Gabriella Kain jól védett, a második félidő derekán bő tíz percig nem tudták bevenni a vendégek a kapuját, miközben Kain társai ezt kilencszer is megtették ezt a túloldalon. A svéd védelemnek jó estéje volt: felálltak a magas azeri átlövőkkel szemben, ám a lövések helyett leginkább a jól záró svéd falba próbáltak bepréselődni a vendégek, s ez volt az oka annak, hogy tizenegy büntetővel ajándékozták meg őket a játékvezetők, ám ezekből csak hat gól született. A svédek támadásban is jeleskedtek, amikor megtalálták az utat a gyakran szétesett azeri falban, és úgy lőtték be góljaikat (félidőben: 13-6, végeredmény: 31-11).