Füstölög a női élvonal
2009. február 13. 6:25
A dohányzás egyre erőteljesebben hódít hazánkban, mind több ember válik a füstölgés „rabjává”. Nem kivétel ez alól az élsport sem: bizony nem egy élsportoló életének vált szerves részévé.
Vajon egyedi esettel állunk-e szemben, vagy sem? Erről és a saját csapatuknál ez ügyben tapasztalt helyzetről a női élvonalban meghatározó szerepet betöltő kézilabdacsapataink vezetőedzői beszéltek.
Imre Vilmos: Volt már rá példa, hogy emiatt büntetnünk kellett
„A Dunaferrben kevesen dohányoznak, ők is inkább alkalomszerűen, csak bulikon, mint a sportolók többsége. A válogatottal meg ritkán vagyok együtt, hogy biztos véleményt tudnék erről mondani" – adott tájékoztatást a magyar női válogatott szövetségi kapitánya, egyben a dunaújvárosiak vezetőedzője, Imre Vilmos. "Ősi ellensége vagyok különben a cigarettának, ha tehetném, megtiltanám az összes élsportolónak, de nem tehetem, így itt, a klubnál csak azt szabjuk meg, hogy edzés és mérkőzés előtt másfél órával már nem lehet rágyújtani. Volt már rá példa, hogy emiatt büntetnünk kellett. A józan észérveket hozzuk elő ilyen esetben: nem a pénzre van szükségünk, hanem arra, hogy elgondolkodtassuk az egyént. Különben én a megelőzés híve vagyok, olykor beszédtéma köztünk a dohányzás egészségre kifejtő rossz hatása. Márpedig egy élsportoló szervezete fizikailag fokozottan igénybe van véve, amelyet a cigaretta csak károsít. A szervezet pedig idővel jelez, vannak figyelmeztető jelek, amikre bizony nagyon komolyan oda kell figyelni. Az állóképességet, a terhelhetőséget is erőteljesen befolyásolja a dohányzás. Az azonban összességében nézve egyéni döntés, hogy valaki önmagával tol ki. Itt most kizárólag az élsportról beszéltünk, viszont olvastam azokat a statisztikai mutatókat, amelyek hetven százalékra tették a közép- és főiskolások, illetve egyetemisták között a cigarettázók arányát. Ez itt az igazán nagy probléma, miért lennének ettől mentesek a fiatal sportolók. Ahogy nőtt az dohányosok aránya a fiatalok körében, úgy nőtt az élsportolók között is.”
Konkoly Csaba: Akad nálunk olyan, aki már tinédzser kora óta dohányzik
„Azért ne legyünk igazságtalanok, említsük meg, hogy az élsportolók között nem a női kézilabdázók az egyedüli kivételek, mert sportolókkal foglalkozó orvosoktól tudom, hogy a dohányzás problémája általánosan jellemző más sportágak képviselőire is" – védte kicsit a mundér becsületét Konkoly Csaba, a címvédő Győr vezetőedzője, a válogatott másodedzője. "Mi csak az átlagot ütjük meg. Jómagam mondjuk nem, mert nem cigarettázom, így szerintem hitelesebben is tudom felhívni a csapat tagjainak figyelmét annak káros hatására. Sőt, én odáig mennék, hogy régen sem volt kisebb a dohányosok aránya a csapatokban, és általában azt figyeltem meg: a kulcsemberek azok, akik ezt is megengedték maguknak. Ők ugyanis megtehették ezt is, különösebb következmény nélkül, mert olyan tehetségek és nélkülözhetetlenek voltak. A kérdés persze ilyenkor érthetően ott motoszkált mindenkiben: mit értek volna el, ha le tudták volna tenni a cigarettát? Ez az, amire nagy valószínűséggel soha nem kapunk választ. Magára a sportra sem szorítanám le ezt a problémát: két napja hallottam a rádióban arról az európai kimutatásról, miszerint a kontinensen első helyen állunk a gyerekkori dohányosok körében. A győri szabályzat arról szól: meccs és edzés előtt egy-egy órával tilos a dohányzás, értelemszerűen öltözőben, csapatbuszon szintén – védve a passzívokat – és nyilvános helyen. A legtöbb csarnokban különben sem lehet már cigarettázni. Természetesen Győrben is vannak aktív dohányosok, köztük meghatározó játékosok. Akad nálunk olyan, aki már tinédzser kora óta cigarettázik. A kapott terhelést azonban máshogy viselte a szervezet húsz évesen, és máshogy harminc évesen. Az állandó stresszről, a kevés pihenőről nem is beszélek. Persze, tudják ő, hogy nem egészséges, és károsítják a szervezetüket, én pedig nemdohányzóként könnyen beszélek, amikor azt mondom, szokjanak le. Tapasztalatom, hogy ehhez azért egy komoly traumára, általában legalább egy infarktusra van szükség. Akkor aztán egyik napról a másikra képesek erőt venni magukon, és eldobni a cigarettát. A közelmúltban pont erre szólították fel kulcsjátékosomat, akinek teljesítőképessége már az eltelt pár hét alatt is érezhetően nőtt, és pszichésen sem viselte meg eddig a dolog őt annyira. Remélem, ez így is marad a jövőben is.”
Sótonyi László: Komoly sportoló komoly sporteredményt nem tud elérni, ha közben cigarettázik
„Visszatérő probléma a dohányzás a mai világunkban, úgy általánosságban kijelenthető, hogy a fiatalok egyre nagyobb számban hódolnak ennek a rossz szenvedélynek" – mondta Sótonyi László, a Fehérép edzője. "Jómagam tűzzel-vassal irtom! Véleményem és tapasztalatom azt mondatja velem, amit hangoztatok is a csapatom előtt: komoly sportoló komoly sporteredményt nem tud elérni, ha közben cigarettázik. Spanyolországi példát is tudok mondani, hiszen légióskodtam az országban, és volt szerencsém világszerte ismert kézilabdásokkal találkozni: elvétve láttam köztük dohányost. A korábbi fiúcsapatomnak a harmada cigarettázott, itt, Fehérváron jobbára csak sejtéseim vannak, de mivel tudják a lányok, hogyan viszonyulok a dologhoz, így ügyelnek arra, hogy ne szúrjam ki őket. Hivatalosan a házirendünkben az szerepel, hogy edzés és meccs előtt, valamint utazásaink alatt és közös programok során tilos a dohányzás. Mivel mindez már eleve elég sok idő, redukáltuk az időt a dohányosok számára, de persze nem vagyok naiv, aki akarja, biztos megtalálja a módját így is. Csak egyre nehezebb kijátszani a szabályokat, így abban bízok: a sok macera és a lebukás veszélye helyett inkább az eszükre hallgatnak a játékosok…”
Bakó Botond: Házirendünk teljesen tiltja a dohányzást
„Nem vagyok dohányos, még a füstöt sem bírom" – határolódott el a cigarettázástól Bakó Botond, a Debrecen szakvezetője. "A mi házirendünk teljesen tiltja a dohányzást, szankciókkal sújtjuk a szabály ellen vétkezőket, más kérdés: a gyakorlatban mennyire tudjuk ezt ellenőrizni, hiszen a játékosok után járni minden másodpercben nem lehet. A közösségünkben, a csapattársak előtt, amíg együtt vagyunk, nyilvános helyen ez működik, legalább ott. Tudtommal négy-öt, talán hat játékos dohányzik, az egyik felüket alkalminak nevezném, a másik felet viszont komoly dohányosnak. Sokszor elmondjuk ennek egészségre és teljesítményre egyaránt káros hatását, de azért itt felnőtt emberekről beszélünk, ezzel ők is tisztában vannak, ez a saját döntésük, választásuk. Azzal én is tisztában vagyok: nehéz letenni a cigarettát, főként egy komoly dohányosnak. Viszonyítási alapunk pedig nekünk sincs, hogy milyen lenne az érintettek teljesítménye cigaretta nélkül.”
Elek Gábor: Saját bőrömön éreztem
„A Fradiban pár kocadohányos lányról van tudomásom" – nyilatkozta Elek Gábor, a népligetiek trénere –, "így ez nem jelent nálunk különösebb problémát. Úgy vagyok vele egyébként is: nem tiltom, mert ellenőrizni és betarttatni nem tudnám. Házirend viszont nálunk is van: meccs előtt két, edzés előtt egy órával már nem lehet cigarettázni, különben pénzbüntetésre számíthat a vétkes. Erre még nem került sor. Így vagyok az alkohol-fogyasztással is. Azért ezek a lányok amellett, hogy élsportolók, fiatal emberek, szórakozásra vágynak. Az előbb már említett okok miatt azonban ezt sem tudom tiltani, jobb híján bízok bennünk. Ott lebeg felettük a követelménykényszer, aki edzéseken, mérkőzéseken nem tud teljesíteni, az megnézheti magát. Én már csak tudom, tizennégy éves korom óta dohányzom, élvonalbeli pályafutásom során saját bőrömön éreztem, milyen komoly kihatással van a teljesítményemre. Rendesen lecsökkentette a vitálkapacitást. Napi tíz száltól másfél dobozig szívok el, attól függően, hogy hozza a nap, de példabeszédet nem tartottam a lányoknak.”
Forrás: www.sporthirado.hu
Érdekes egybeesés, hogy a norvég lapok már az Európa-bajnokság ideje alatt aktívan foglalkoztak ezzel a témával. Ennek indítógyökere a norvég válogatott játékosoktól érkezett panaszáradat volt, melyben az ellenfelek dohányzási szokásairól mondták el negatív véleményüket. A cikkek alapján kiderült: sok esetben nemcsak a mérkőzés elején érzik a játékosok ellenfeleiken a cigarettafüstöt, hanem számos alkalommal a tízperces szünetről a második félidőre visszatérve is.
handball.hu