Herr, a sorsdöntő hőse

2008. december 7. 17:09 © handball.hu

A magyar válogatott az utolsó csoportmérkőzésén az eddig két vereséget begyűjtő Franciaországgal mérkőzött meg a középdöntőbe jutásért. Habár a lányoknak egy döntetlen is elég lett volna a megváltáshoz, a végén három góllal nyertek.

Kiállítások: 6 perc Kiállítások: 10 perc
A mérkőzést megelőzően, az olimpia után a válogatottságtól visszavonult Valérie Nicolast kértük fel rövid esélylatolgatásra, aki a helyszínen a francia televízió szakkommentátoraként tartózkodik:

"A csoportban a nyitófordulóban nagy csatában maradtunk alul a dánokkal szemben, mely találkozót igyekeztünk utólag nem túldimenzionálni, hanem inkább a jövőbe tekinteni. Csapatunk nagy elszántsággal készült erre a mindent eldöntő meccsre. A védelmünkkel - úgy láttuk - nagy problémák nincsenek, de a fiatal, kicserélődött csapatunk támadásban sokszor még kevésbé állt össze, a gyors lerohanásokba viszont joggal kapaszkodhatunk. Bár ez az Európa-bajnokság inkább még csak a tapasztalatszerzést segíti, egészen biztosan nagyot dobna az alakulatunk magabiztosságán, ha az utolsó csoportmeccsen le tudnánk győzni a magyarokat, és ezzel a középdöntőig menetelnénk".

Magyarország szakmai stábja, azaz Imre Vilmos szövetségi kapitány, valamint Mátéfi Eszter és Konkoly Csaba edző a következőket mesélte a handball.hu-nak: "Jelenleg már nem csak egy-két ember, hanem a komplett csapat megfázással küzd. A dánok ellen Balogh Barbara már két támadás után alig kapott levegőt, most pedig csak romlott az állapota. Mindez annak köszönhető, hogy a szállodánkban nincs fűtés, a videószobában pedig általában 15 fok uralkodik."

Az egyetlen ember, akinek javult az állapota, maga a szövetségi kapitány, akinek visszatért a hangja.

A franciák elleni taktikáról megtudtuk, hogy a stáb külön figyelmet szentelt Angélique Spincer játékának kielemezésére, valamint a jobbátlövő-beállós kapcsolatának hatástalanítására. Komoly problémát jelent az, amikor az ellenfél Görbicz Anitával szemben követő emberfogást alkalmaz, főképp most, amikor a jól működő Vérten-Görbicz kapcsolat sem működhet előbbi kiválásával. Az egyetlen pozitívumot az együttes elszántsága jelenti, annak ellenére, hogy az edzéseken nem alakult minden a tervek szerint, köszönhetően a csapaton végigsöprő meghűlésnek.

A csapatunkból - csakúgy, mint az előző mékőzésen, - ezúttal is Pastrovics Melinda és Vérten Orsolya, francia oldalon pedig Stephanie Akoa Ntsama és Audrey Deroin maradt ki.

A franciák láthatólag nagyon jól felkészültek a magyarokból, védelmük összeállt, támadásban pedig a villámgyors szélsőik és a betörések által szereztek pontokat (8. perc: 5-2). Görbicz hétméteres-érvényesítéseire nagy szükségünk volt, miközben pontatlan passzokkal magunk alatt vágtuk a fát. Sajnos az előző meccsekhez hasonlóan kapura lövések után az esetleges kipattanókat nem várta senki, így sok lehetőség fojtódott el már csírájában.

7-5-nél Herr állt be egy büntető erejéig, és nem elég, hogy azt kifogta, még az azt követő két ziccerre is jól mozdult, így semlegesíteni tudta. Pineau a labdaszerzésből kapura rohanó Görbiczet buktatta, amiért végre korrekten kijárt neki a két perc pihenő. Ezek a kis momentumok pozitívan hatottak a csapatra: Tomori duplázott, majd újra Görbicz jött (18. perc: 7-10). Balogh beállítása mosst nem hozott akkora fordulatot, mint a dánok ellen, és a francia ritmusváltás a 26. percre megtette hatását (13-13). A félidő utolsó magyar támadására bejött Szucsánszki is, de gólra már nem futotta belőle, az időn túli francia szabaddobás pedig Görbiczben landolt (14-15).

A szünet utáni újrakezdés ellenfelünknek sikerült jobban: Spincer büntetőből talát be, majd egy gyors labdaszerzés, és máris a franciák vezettek. Herr ráadásul egy szerencsétlen ütközés miatt a kispadon pihegett. Kamto találatával már 19-15-re vezetett csapata, miközben Pálingert egy lövés fejbe találta, így ő is ápolásra szorult. Ekkor újra Herr percei következtek, aki bátran állt szembe a lerohanásokkal, az indításokból pedig lassacskán visszatért a lányokba az erő, és Kovacsicz egyenlített (19-19).

A 47. percben Szűcs megkapta második kétperces büntetését, így ezután kockáztatni kellett, miközben Bulath újbóli vezetést szerzett válogatottunknak (22-23). A franciákat sokadszorra a kapufa se segítette, miközben nálunk az egyre inkább összehangolódó védőfalból egy labdaszerzés után Szucsánszki háromra növelte előnyünket. Az ellenfél 24-25-nél állt utoljára legközelebb célja eléréséhez, de ezután már a magyarok akarata érvényesült. A végén Spincer még büntetőt is hibázott, így 26-29-cel a magyarok váltották meg a jegyüket Ohridba, Franciaország pedig pont nélkül zárta ezt az Eb-t.