Kevesebb meccs, több pénz
2008. november 21. 10:04
Az Európa vezető klubcsapatait tömörítő Női Klubcsapatok Szövetsége (WCA) ötpontos követeléssel fordult a nemzeti és nemzetközi szövetségek felé. Ebben többek között kompenzációt kérnek a válogatott játékosok után.
Emellett véleményük szerint le kell csökkenteni azon napok számát, melyet a játékosok a válogatottnál töltenek el. Biztosítási díjat kérnek azon klubok részére, melyek játékosai megsérülnek a válogatott esemény alatt. Szeretnének részt venni az EHF versenynaptárának kidolgozásában, s végül a nemzetközi tornák számát szezononként egyre csökkentenék.
Az elképzelésekkel szimpatizál Vanyus Attila, az Audi ETO női csapatának elnöke is, bár kétségei vannak afelől, hogy bármilyen eredményt el tudnának érni.
„Azt látni kell, hogy a jelenlegi állapot csak azt szolgálja, hogy kizsigerelt játékosok játszanak hétről hétre a klubcsapatokban, kockáztatva ezáltal az egészségüket is. Mi is régóta szeretnénk azt, hogy míg játékosaink a válogatottnál vannak, ne mi álljuk a teljes bérüket. Elvégre egy évben majdnem két teljes hónapot töltenek távol a játékosok a klubuktól. Minimum harminc napra ugyanis kötelesek vagyunk elengedni a válogatottakat, s ehhez még jön a két hétig tartó világverseny. Egyelőre annyit már elértünk, hogy legalább erre az időre a biztosítás összegét a szövetség állja" – kezdte a győri vezető, aki azt a tervet is támogatja, hogy a labdarúgás mintájára négyévente legyenek csak a világversenyek.
„Ez sokat segíthetne azon, hogy a játékosoknak legyen pihenési idejük. Ha ugyanis megnézzük azt, hogy egy éljátékos az elmúlt másfél évben mi mindent csinált, az már túlmegy minden határon. Miután tavaly ősztől lejátszotta a bajnokságot, szinte azonnal elkezdte a felkészülést az olimpiára, majd visszatért a klubcsapatba, hogy felkészüljön a bajnokságra. Most az Eb-re koncentrálnak, majd januártól júniusig folytatódnak a hazai és nemzetközi vetélkedések. A rangja is sokat nőne így egy vb-nek vagy Eb-nek. A baj ott kezdődik, hogy ez leginkább csak azon nemzetek érdeke, ahol komoly bajnokság van, így a mieinken kívül ezt szorgalmazza a nőknél többek között a dán, a román és az orosz szövetség, míg a férfiaktól leginkább a németek és a spanyolok vannak ezen az állásponton. A probléma viszont az, hogy nekünk ugyanúgy egy szavazatunk van, mint mondjuk Hondurasnak, ahol kézilabdás életről nem nagyon lehet beszélni, s ezen nemzetek nem egy döntést már megvétóztak nemleges szavazataikkal" – folytatta Vanyus Attila, aki a BL-lel kapcsolatos sikertelen tárgyalások miatt pesszimista.
„A Bajnokok Ligája még mindig nem üzlet. Nekünk szerencsénk van, mert elég komoly jegybevételre teszünk szert a hazai meccsek után, így ha továbbjutunk most a csoportból, akkor nagyjából nullszaldósok leszünk. Ezen felbuzdulva volt egy kísérlet dán részről, hogy az elitcsapatokkal létrejöjjön egy komoly kuparendszer, de az EHF ezt megvétózta. Hozzátéve, hogy akinek a jelenlegi rendszer nem tetszik, annak nem kötelező elindulni a BL-ben, amit viszont a szponzorok miatt nem tehetünk meg. Szóval ördögi körben vagyunk" – mondta végezetül Vanyus Attila.
Forrás: kisalfold.hu - Szabó Gábor