Az itthonhagyott csapatorvos esete
2008. augusztus 28. 9:28
Mint ismeretes, nem lehetett a nőikézilabda-csapat mellett a pekingi olimpián a válogatott keretorvosa, a győri dr. Balogh Péter, aki úgy döntött, megvárja az ötkarikás játékok végét, de mindenképpen szerette volna feltárni maradásának okait.
A keretorvos itthon hagyásának jelentősége akkor erősödött fel, mikor az elutazás előtti napokban Görbicz Anita, a válogatott irányítója súlyos égési sérülést szenvedett. Hála a kiváló hazai kezelésnek, a világklasszis irányító tulajdonképpen a rajtra majdnem teljesen rendbejött.
Az olimpiai esküt még letette
„Szerencsére elég gyorsan gyógyult Anita lábfeje, s mindenki láthatta a meccseken, hogyan, milyen állapotban játszott "Görbe". Azt hiszem, az elődöntőbe jutásban óriási szerepe volt" – kezdte Balogh doktor, akit egyébként a keretorvosi tisztségéről márciusban lemondott dr. Tállay András helyére április elején nevezte ki a Magyar Kézilabda Szövetség (MKSZ).
„Kiss István elnök és Hajdú János szövetségi kapitány kért fel erre a posztra, amit én megfontolás után el is fogadtam. Az erről szóló határozatot Sinka László főtitkár az MKSZ nevében, a sportkórház főigazgatójának, dr. Berkes Istvánnak is megküldte. A Magyar Olimpiai Bizottság felkérésére az MKSZ leadta a Pekingbe utazó stáb névsorát, melyen az én nevem is szerepelt, s még az olimpiai eskütételen is jelen voltam" – kezdte az orvos, aki megbízatását követően azonnal felvette a kapcsolatot dr. Tállay Andrással, mint az olimpiai orvos csoport vezetőjével, hogy mi a teendője az olimpiai orvosi kvalifikációval kapcsolatban.
Eddig nem kellett szakvizsga?
„Legnagyobb meglepetésemre ő ekkor azt közölte, nincs módjukban szerződést kötni velem, mivel nincs sportorvosi szakvizsgám és egy korábbi miniszteri rendelet a keretorvosi tevékenységet ezen szakvizsgához köti. Nem mellékesen az évekkel ezelőtti miniszteri rendelet megjelenése után Tállay András még évekig volt szakvizsga nélkül a válogatott keretorvosa, míg az is tény, hogy az olimpiára kiutazott tíz orvosból volt olyan, akinek jelenleg sincs szakvizsgája…" – tette hozzá Balogh Péter, aki egyébként nem „nyeretlen kétéves", elvégre a győri orvos sebész, baleseti sebész, kézsebész szakorvos és a balesetsebészeti osztály vezető főorvosa, 1986 óta tevékenykedik csapatorvosként a győri női kézilabdacsapat mellett, míg 1995 óta tagja az MKSZ orvosbizottsága elnökségének. Emellett 1997 és 2006 között a magyar női juniorválogatott csapatorvosa is volt. Az 1995-ös osztrák-magyar rendezésű női kézilabda-vb győri helyszínének egészségügyi és doppingellenőrzési bizottság vezetőjeként szervezte az esemény egészségügyi biztosítását, csakúgy, mint a 2001-es győri női junior kézilabda-vb-n, ahol még a csapatorvosi teendőket is ellátta. Végül, de nem utolsósorban a 2004-es női Európa-bajnokság győri helyszínének egészségügyi biztosítását is megszervezte.
Balogh Pétert a második meglepetés akkor érte, mikor az olimpiai keret zalakarosi edzőtáborában megjelent egy szakvizsgával nem rendelkező orvos, a sportkórház csapatorvosi megbízásával, aki aztán szintén nem utazott.
Még él a szerződése
„Ehhez még annyit tennék hozzá, hogy előtte a tatai edzőtáborban töltött hét során még én voltam a csapattal, kidolgoztam a válogatott táplálék kiegészítő és energiapótló, regeneráló tervét, beszereztem a szükséges szereket. Ami még leginkább fáj, hogy a szövetség részéről egyedül Kiss István elnök állt ki mellettem, aki a MOB júliusi ülésén fel is szólalt, felháborodásának adva hangot a fentiek miatt. Az ülésen résztvevők – köztük Borkai Zsolt polgármester – is az MKSZ mellett szólaltak fel, melynek következtében az olimpiai bizottság kijelölt egy bizottságot az ügy elrendezésére. Nem hivatalos információim szerint a bizottság tagjai között volt többek között Schmitt Pál elnök és dr. Kamuti Jenő is, a döntő tárgyaláson mégis Berkes István és Tállay András ült Kiss Istvánnal szemben. Innentől kezdve pedig már nem volt kérdéses a döntés. Ezek után írtam még egy levelet a szövetségnek, de erre – valószínűleg az időközben kezdődő olimpia miatt – azóta sem kaptam választ" – folytatta dr. Balogh Péter, aki a jövőről – elvégre hivatalosan még mindig ő a válogatott orvosa – a következőket mondta: „Egy tény, szerződésem van a szövetséggel, de a folytatás attól függ, hogy az MKSZ milyen feltételeket, garanciákat biztosít a jövőben. Még egy ilyen történetnek nem szeretnék a szereplője lenni..."
Forrás: Kisalföld