Újabb nürnbergi bravúr-pontok

2007. november 19. 11:53 © handball.hu

Az 1. FC Nürnberg mintegy 1600 fanatikus szurkolója előtt hatalmas csatában győzött a magyar válogatottakat is soraiban tudó Krim Mercator Ljubljana ellen a Bajnokok Ligája B-csoportjának negyedik fordulójában, s ezzel hatalmas lépést tett a legjobb nyolc közé jutás felé. Molnár Tímea Laura helyszíni tudósítása.

Miriam Simakova
1. FC Nürnberg – Krim Mercator Ljubljana 26-24 (15-13)
Nürnberg, Sporthalle BerufsBildungsZentrum, 1600 néző
Játékvezetők: Andorka, Hucker (HUN)
A Nürnberg gólszerzői: Simaková 10/6, Rösler 5/2, Walzik 4, Wohlbold 3, Sommerlund 2/1, Beck 1, Luber 1
A Ljubljana gólszerzői: Yacenko 6, Derepasko 3/2, Hrnjic 3, Kindl 3, Verheljuk 3, Freser 2, Oder 2/1, Lekic 1, Oven 1.
Hétméteresek: 9/13 (Rösler hagyott ki kettőt, Simakova és Sommerlund egyet-egyet), ill. 3/6 (Oder, Derepasko és Lekic hagyott ki egyet-egyet)
Kiállítások: 4 perc, ill. 12 perc

A mindkét csapat számára sorsdöntő mérkőzés előtt az 1. FC Nürnberg a „Preis der Metropolregion Nürnberg” díját, s az ezzel járó 40.000 eurót vehette át. Az idén immár ötödik alkalommal kiosztott elismerésben – amellyel a nürnbergi régió tekintélyét mind nemzeti, mind nemzetközi szinten emelő teljesítményeket honorálnak – a bajnok kézilabdázó hölgyek és a kupagyőztes futballcsapat részesült (utóbbiak a kézilabdázók anyagi helyzetére való tekintettel lemondtak az őket illető összegről).

Az összecsapást a 2001-ben és 2003-ban is BL-győztes, de idén hazai pályán épp a nürnbergi csapattól vereséget szenvedő Krim Mercator Ljubljana kezdte jobban, hiszen a hetedik percben már 5-2-re vezettek – a mérkőzés során utoljára – a kicsit álmosan kezdő, és láthatóan ideges hazaiak ellen, ráadásul Rösler hetest hibázott rögtön a mérkőzés elején. Freser kétperces büntetését viszont remekül kihasználták a nürnbergiek, és – Simaková, illetve Walzik révén – zsinórban öt találatot szerezve máris kétgólos előnyre tettek szert. A meccs további részére a következő forgatókönyv volt érvényes, egészen a lefújásig: a hazai együttes két-háromgólos előnyt épített fel, s a vendégek ezt rendre kiegyenlítették. Míg a nürnbergi csapatban többen is kiváló teljesítményt nyújtottak már az első félidőben (közülük is már nem először a német válogatott kerettag, a mindössze húszéves hálóőr, Jana Krause), a ljubljanaiak közül egyedül Yacenko tűnt fel csapattársai gyengén közepes teljesítménye mellett. Meg kell említeni, hogy bár Kindl Gabriella mellett a szlovén válogatott Oder, és az ukrán válogatott Verheljuk is hosszú kihagyás után jutott szerephez, a csapatjátékba még nem sikerült visszailleszkedniük.

A második félidőt is a vendégek kezdték jobban, s kérdés volt, vajon a nagyon rövid kispaddal rendelkező hazaiak fizikuma és lelkesedése kitart-e a mérkőzés végéig – játékukba új színt Kerstin Wohlbold remek megmozdulásai hoztak, míg a szlovénok leginkább rutintalan ellenfelük hibáiból éltek, s erősen megnehezítették saját helyzetüket a (mérkőzés képéhez képest talán túlságosan) sok elszenvedett kétperces büntetéssel és hétméteressel. Bár a szlovének vezetőedzője, Bojan Cotar igyekezett cserékkel frissíteni csapata játékát (behozta Argentit, Irmant, Ovent, Zrnecet), a frissesség és a gyorsaság volt kevésbé jellemző a szlovén bajnokságban kevés igazi tétmeccset játszó vendégek játékára, akiknek soraiból nagyon hiányzott a fürgelábú Siti Eszter. A közepes színvonalú mérkőzés lefújása előtt majdnem sikerült a hazaiaknak nehezen kiharcolt háromgólos előnyüket pillanatok alatt eladni (56. perc: 24-23), de a – mintegy száz nagyon lelkes szurkolója által támogatott – szlovén bajnokcsapatból hiányzott az igazi tűz, s lövéseiket rendre védte az eksztázisban játszó Krause. Végül Simaková biztosan értékesített egy hétméterest, s a hazaiak számára a lehető legjobb pillanatban fújta le a mérkőzést a magyar Andorka-Hucker páros. A futballszurkolókkal is teletömött nürnbergi publikum vastapssal honorálta kedvenceik küzdőszellemét és lelkesedését, amellyel a Bajnokok Ligája egyik meglepetés-csapatává léptek elő, s nem mellesleg a Bundesligában is csak rosszabb gólkülönbségük okán állnak a tabella második helyén.

Győzelmével a német csapatot már csak két pont választja el a biztos továbbjutástól. A realitás azt diktálja, hogy ezeket nem a már biztos továbbjutó Zvezda Zvenigorod otthonában, hanem január 12-én, a csoportban utolsó svéd bajnok ellen hazai pályán szerezzék meg. Addig mindenesetre a Bundesligában is kemény meccsek várnak Herbert Müller alakulatára – a csapat szerdán éppen a nagy rivális Lipcse együtteséhez látogat.