Visszajátszás vagy visszavágás?

2006. november 18. 19:18 © handball.hu

A mai elődöntőkön érvényesült a papírforma, így a torna - s a tavalyi vb - két legjobbja, Románia és Oroszország válogatottja dönti majd el vasárnap, hogy a tavalyi győztes Norvégia után idén melyik csapat nyeri meg a Világkupát. A kérdés az, hogy Románia vissza tud-e vágni a tavaly elszenvedett vereségért. A bronzmérkőzésen a két vesztes, Dánia és Ukrajna mérkőzik majd.

Románia - Ukrajna 27-25 (14-11)

Románia góllövői: Gilca 7, Varzaru 6, Meirosu 4, Maier 2, Cherescu 2, Tivadar 2, Ardean-Elisei 1, Gaiger 1, Manea 1, Bese 1
Ukrajna góllövői: Szakada 5, Jacenko 4, Simkutye 3, Bokalsuk 3, Ljapina 3(2), Verheljuk-Stri 2, Reznir 2(1), Cigica 1, Borszcsenko 1, Sibanova 1
A mérkőzés alakulása: 5. perc: 5-1, 10. perc: 8-2, 15. perc: 10-6, 20. perc: 11-9, 25. perc: 11-9, 35. perc: 16-12, 40. perc: 20-12, 45. perc: 21-17, 50. perc: 25-18, 55. perc: 25-21

A mai első elődöntőn Románia - saját dolgát egy picit megnehezítve - legyőzte az ukrán válogatottat, és bejutott a Világkupa vasárnapi döntőjébe.

Az első 10 percben a kompaktabb, jobb játékosokból álló román csapat komolyabb előnyre tett szert, az ukrán lányok védekezése nem állt össze rendesen, és nem igazán tudtak átjutni az ellenfél védőfalán sem. Ha ezt megtették, akkor Dinuval találták szemben magukat, aki ma is nagyszerűen védett. Emberelőnyből sikerült a felzárkózás a 20. percre, ekkor már csak két góllal vezettek Tadici mester tanítványai, azok a lányok, akik a következő 10 percben, mintha elfelejtettek volna kézilabdázni, nem találtak be az ukrán kapuba. Hiába játszottak kettős emberelőnyben, tőlük szokatlan, amatőr hibákat vétve még kijátszott helyzetig sem jutottak. Szerencséjükre a mérkőzés e fázisában az ukránok sem jeleskedtek a gólszerzésben, így az előny megmaradt, majd az első félidő végéig három gólra nőtt.

A második félidő mintha az első másolata lett volna; a román csapat Tadici szünetben tarthatott fejmosása után pillanatok alatt nyolcgólosra növelte előnyét. Az újabb román támadásbeli nehézségek után -kétszer öt percen keresztül ismét nem sikerült bevenni az ellenfél kapuját - Okszana Szakada és társai, főleg sikeres betöréseknek köszönhetően, felzárkóztak 25-23-ra, majd 27-25-re, de az erősebb, bár ma egyáltalán nem sziporkázó, román csapat már nem engedte közelebb magához ellenfelét, s teljesen megérdemelten jutott be a holnapi fináléba.

2. elődöntő
Dánia - Oroszország 28-32 (14-17)

Oroszország góllövői: Poljenova 8(4), Marennyikova 5, Andrjusina 4, Turej 4, Jakovleva 3, Karejeva 3, Poltorackaja 3(1), Levina 1, Bodnyeva 1
Dánia góllövői: Mikkelsen 14(5), Skov 5, Fruelund 3(1), Sjöberg 2, Thomsen 2, Bille-Hansen 1, L. Mortensen 1

Dánia nem tudott hatvan percen keresztül lépést tartani Jevgenyij Trefilov csapatával, így Oroszország Románia válogatottjával mérkőzik a Világkupa idei címéért.

Dánia furcsa módon csak a második sorával (Svalastog, Louise Mortensen, Bille-Hansen, Kristensen) állt fel a kezdéshez, a szokatlan összeállítás lehetett az oka, hogy az orosz óriás Poljenova góljaival csapata kezdte jobban a mérkőzést. Dánia Rikke Skov góljainak köszönhetően ugyan percekkel később kiegyenlített, de a Poltorackaja-Andryushina kettős által vezetett gyors orosz támadások mind góllal zárultak. A tiszta helyzetű átlövések nagy fejtörést okoztak a dán védelemnek, főleg a baloldalon Lene Thomsen hibázott többször. Brian Lyngholm edzőnek a 18. percben jutott csak eszébe, hogy van egy Henriette Mikkelsen nevű játékosa is, aki addig csak a kispadon foglalt helyet. Pályára lépésével és egy időkérés után sok minden megváltozott a dán oldalon.

Az első félidő utolsó fázisában jobban koncentrált a dán csapat, Rikke Schmidt parádéi, Mikkelsen jelenléte és Rikke Skov góljai reményt adtak a második félidőre, melyet a dán csapat kezdett jobban, percek alatt Fruelund góljával ledolgozta hátrányát. Agresszívabb védekezésre váltott Dánia, a védők megpróbálták megzavarni az orosz lövőket. Ha nekik ekkor nem sikerültek az átlövősek, akkor két góllal gyorsan bejelentkezett a balszélső Emilia Turej, s találataival ismét az esélyesebb csapat vezetett.

A mai napon is kirobbanó formában szereplő Henriette Mikkelsen továbbra is szórta a gólokat, gyors indításokból, és hétméteresekből is betalált az ekkor már Szidorova által őrzött orosz kapuba. Mikkelsen találataival, a továbbra is hibátlanul védő Rikke Schmidt szereplésével és az aarhusi közönség támogatásával az 50. percben a dánok két góllal átvették a vezetést. Mérges is volt az orosz edző, Trefilov, aki ekkor időt kért, majd pályára küldte Marennyikovát, aki gyors indításból kétszer is betalált. A rövid dán kispad miatt a pályán lévők a mérkőzés végére elfáradtak, rengeteg technikai hibát vétettek, az oroszok cseréik révén frissíteni tudtak, és így teljesen megérdemelten nyerték meg a mai nap második elődöntőjét. A dán csapatnál szembetűnő volt, hogy nincsen igazi második soruk, kevés a minőségi csere, jobb oldalon (Bonde Christensen, Jensen) könnyen sebezhetőek és ott kevésbé eredményesek.

A zárónapon először 14.15-kor a két vesztes, Ukrajna és Dánia dönti majd el, hogy kié lesz a bronzérem. A döntőt, teljesen megérdemelten, a Világkupa két legjobb csapata, Románia és Oroszország játssza majd 16.15-kor.