Román-ukrán, orosz-dán párharcok

2006. november 16. 23:33 © handball.hu

A csoportkör utolsó napján eldőlt, hogy a két csoportban melyik csapat hányadik helyen zár. Hollandia és Svédország válogatottja győzelmeik után sikerrel búcsúztak a Világkupától, a szombati elődöntőben Románia-Ukrajna illetve Oroszország-Dánia mérkőzéseket rendeznek az aarhusi NRGi Arenában.

GF World Cup '06 (Aarhus, Dánia) - A harmadik nap
Hegedüs Márk helyszíni tudósítása

B-csoport, 1. mérkőzés
Ukrajna - Oroszország 27-33 (10-17)

Ukrajna góllövői: Reznir 8, Jacenko 5, Ljapina 3, Borszcsenko 2, Cigica 2, Sejenko 2, Szakada 2, Lajuk 1, Boklasuk 1, Sibanova 1
Oroszország góllövői: Marennyikova 7, Poljenova 5, Jakovleva 4, Posztnova 4, Makarova 3, Bodnyeva 2, Andrjusina 2, Kocsetova 2, Karejeva 1, Turej 1, Sipiliva 1, Levina 1
A mérkőzés alakulása: 5. perc: 4-2, 10. perc: 7-3, 15. perc: 10-4, 20. perc: 12-5, 25. perc: 15-6, 35. perc: 22-12, 40. perc: 25-15, 45. perc: 27-19, 50. perc: 29-21, 55. perc: 32-23

Az A-csoport döntőjét a svédországi Eb-n is közös csoportban szereplő Oroszország és Ukrajna válogatottja vívta. Sajnos nem volt egy szinten a két csapat, az ukránok ismét a Hollandia ellen bemutatott gyengébb teljesítménnyel álltak elő, így Trefilov mester csapata könnyedén szerezte meg a csoportelsőséget.

Már az első percekben észre lehetett venni, hogy a magas orosz védőfal nagy problémát okoz az ukránoknak, percekig nem is tudtak gólt szerezni. Ötletes, gyors játékának köszönhetően az orosz válogatott már az első percekben nagyobb előnyre tett szert, a 13. percben már öt gól volt a különbség. A ma is hangosan irányító Jevgenyij Trefilov először a 16. percben cserélt, akkor viszont majdnem teljes sort.

Az orosz válogatott kiemelkedő koncentrációjának és csapategységének köszönhetően (12-en is gólt szereztek) a második félidőben néha már sziporkázó játékkal tovább növelte előnyét a ma ismét gyengén teljesítő ukránokkal szemben, akiknél csak Reznir, és Jacenko hozta az átlagosat. A végén az ukránok ugyan még felzárkóztak, de ez csak eredmény kozmetika volt, az oroszok teljesen megérdemelten, három sima győzelemmel végeztek a csoport élén.

B-csoport, 2. mérkőzés
Hollandia - Brazília 31-25 (22-14)

Hollandia góllövői: Mulder 8, Pusic 6, Lamein 5, Paap 4, Robben 2, Hofman 2, van der Koelen 1, Groot 1, Karsten 1, Visser 1
Brazília góllövői: de Moraes 6, E. Amorim 4, do Nascimento 3, Mesquita 3, da Costa 2, Piedade 2, Figueiredo 2, de Oliveira 1, Rosas 1, Santana 1

Boldog hollandok, szomorú brazilok. Hollandia megnyugodhat, a válogatottnak sikerült elérni a kézilabda szövetség által "előírt" csoport-harmadik helyet, így jövőre is megkapják az ideihez hasonló szövetségi hátteret. A hollandok a tőlük megszokott lelkesedéssel, és eredményes játékkal kezdték a találkozót, újra szerepet kapott az első találkozón megsérült Andrea Groot, és az orosz csapat ellen a mai találkozó miatt pihentetett Debbie Klijn kapus illetve Saskia Mulder is.

Két teljesen ellentétes félidőt láthattunk, az elsőben a csapatok megfeledkeztek a védekezésről, összesesen 36 gól esett, míg a másodikban a jó kapus teljesítményeknek is köszönhetően csak 20. Holland oldalon kiemelhető a nagyszerű csapatszellem, az egymásért és a győzelemért való küzdés. A brazil edző hiába próbálta új játékosok bevetésével és szerkezeti változásokkal megtörni a hollandok lendületét, ez a mai napon nem sikerült.

Úgy tűnik, a brazil válogatott az október vége óta tartó európai kézilabda-tornákon való intenzív részvétellel teljesen elkészült erejével. Még hosszú program áll előttük; kedden, szerdán a Hypo vendégei lesznek Ausztriában, majd Kijevben vesznek részt egy felkészülési tornán, a Turcsin-kupán. Kérdés, hogy ott hogyan szerepelnek majd. A holland csapat a második félidőben Debbie Klijn kapus formajavulásának és lelkes, a végsőkig harcoló játékosainak köszönhetően elnyerte a közönség szimpátiáját, és a mai győzelemmel a csoport harmadik helyét is.

A-csoport, 1. mérkőzés
Svédország - Lengyelország 24-23 (14-11)

Svédország góllövői: Boson 6, Chrifi 5, Flognman 3, Wiberg 3, Torstenson 2, Skögsberg 1, Enström 1, Ahlm 1, Möller 1, Krantz 1
Lengyelország góllövői: Siódmiak 7, Malczewska 4, Polenz 4, Jacek 2, Jochymek 2, Zaleczna 1, Damiecka 1, Majerek 1, Byzdra 1

A lengyel válogatott első két meccsét látva remélhettük, hogy lesz tétje a két eddigi nyeretlen mérkőzésének. Nem magas színvonalú, de végletekig kiélezett, izgalmas csatát vívott egymással a két csapat, mely végén a szerencsésebb Svédország búcsúzott győzelemmel az idei Világkupától.

Lengyel vezetéssel kezdődött a találkozó, mindkét oldalon felváltva estek a gólok, a svédek először a 9. percben vették át a vezetést. Nagyon jó védekezést láttunk mindkét csapatnál. A skövdei Torstenson két átlövésgólja után Zenon mester kérésése külön védő őrizte a svéd válogatott addig legjobbját. Ez a taktikai húzás, és az 5+1-es védekezési rendszer megzavarta a svéd csapatot, akik egy lengyel kiállítás után rendezni tudták soraikat, és 14-11-es eredménnyel zárták az első félidőt.

A második félidőben ingadozott a svéd csapat játéka, a kezdeti nehézségek, elképzelés, taktika nélküli támadások után szépen kijátszott gyors kombinációkból az aalborgi Matilda Boson góljaival növelni tudták előnyüket. A mai mérkőzésen ő volt az, aki tovább tudta lendíteni csapatát a holtpontokon. A lengyel csapatnak alig 10 percre volt szüksége ahhoz, hogy foggal-körömmel harcolva, Karolina Siodmiak és Kinga Polenz vezetésével újra teljesen nyílttá tegye a mérkőzést.

Az utolsó 10 perc pedig maga volt a krimi. Ulf Schefvert tanítványai kettős emberelőnyben elszórták a labdát, a lengyel csapat ekkor egyenlíteni tudott. Átvehették volna a vezetést is, de Dorota Malczewska hétméterest hibázott. Egy svéd időkérés rendbe tette a skandinávokat, gólt szereztek, a lengyelek már nem tudtak kontrázni, így Svédország, ha minimális különbséggel is, de megnyerte a mérkőzést.

A-csoport, 2. mérkőzés
Dánia - Románia 24-25 (13-13)

Dánia góllövői: Mikkelsen 5, Fruelund 5, Sjöberg 3, Bille-Hansen 3, Skov 2, Bonde Christensen 2, Lund Nielsen 2, Thomsen 1, Kristensen 1
Románia góllövői: Ardean-Elisei 10, Gaiger 5, Maier 3, Varzaru 3, Gilca 2, Meirosu 1, Cherescu 1

A tegnap esti dán-lengyel krimi (a mai meccshez képest csak matiné), és a délutáni orosz-ukrán altató után a Dánia-Románia mérkőzéssel az aarhusi csarnokban ismét csodálatos hangulatban, egy fantasztikusan izgalmas thrillert láthattak a jelenlévők illetve a TV-nézők. A főszereplők bemutatták, hogy miért olyan nagyszerű ez a sportág, miért szeretjük annyira.

Természetesen mindkét válogatott a lehető legerősebb összeállításban lépett pályára, azaz a tegnapi napon sziporkázó Paslarut (korábbi nevén Tereza Tamast) a legjobb román kapus, Dinu váltotta, a dánoknál pedig Katrine Fruelund kezdett. Élvezetes, gyors játékot produkált mindkét csapat, a dánok Sjöberg átlövésből szerzett találatainak köszönhetően előnybe kerültek, de meglépni nem tudták, sőt Ardean-Elisei révén a román csapat a 10. percben átvette a vezetést.

A hazai közönségkedvenc Karin Mortensen percei következtek, ziccereket hárított, az ellentámadásokból társai betaláltak, így Dánia újra vezetett, de ez az előny csak pár percig tartott. Ma a mérkőzés legjobbjának választott, és az egész tornán kirobbanó formában szereplő Ardian-Elisei góljainak köszönhetően Románia megfordította az eredményt. Gyönyörű átlövései mellett, ha kellett, akkor a szélről talált be, ha passzív játék miatt fel kellett vállalni a lövést, akkor a nagy felelősséget magára vállalva sikerrel vette be Mortensen kapuját.

A második félidő kiegyenlített első 10 perce után Románia a nagy tehetségnek, Gaigernek köszönhetően - aki biztosan értékesítette a rábízott hétmétereseket - illetve az elnyűhetetlen Dinu védései révén kisebb előnyre tett szert. Zúgott is a Hutupan, Dinu kórus a jelenlévő közel 100 román szimpatizáns torkából. Mindkét csapat megpróbálta emberfogással kivenni a játékból a csapatok mai legjobbjait Fruelundot és Ardean-Eliseit.

A hajrá román előnnyel kezdődött, a dánok ugyan felzárkóztak, de Bille-Hansen szélről ziccert hibázott, így a mai krimi győztese, Románia szerepel a papíron leggyengébb csapat, az ukrán ellen a szombati elődöntőben. A dánoknak hasonlóan nehéz dolguk lesz Oroszország ellen, mint ma, erős formajavulásra lesz szükségük, hogy legyőzzék a nagy óriást.