Világkupa - helyszíni tudósítás

2006. november 14. 23:40 © handball.hu

A következő sorok íróját nem rettentette el a tavalyi Világkupa vártnál gyengébb színvonala, idén felvállalta a hosszú utat a gyönyörű, de novemberben már hűvös és esős észak-dán városba, Aarhusba.

A 2006-os résztvevők most erősebbnek tűnnek, s bár Norvégia, és Magyarország válogatottja idén is lemondta a Világkupán való szereplést, hat Eb-résztvevő mellett meghívást kapott a tavalyi oroszországi világbajnokság második helyzettje, Románia, illetve a legjobb nem európai csapat helyét Dél-Koreától átvevő Brazília is.

A nyolc csapatot két négyes csoportra osztották. Az A-csoport tagjai Ukrajna, Hollandia, Oroszország és Brazília, a B-négyesbe Dánia, Svédország, Románia és Lengyelország került. Kedden, szerdán és csütörtökön a csoportmérkőzések zajlanak, szombaton az elődöntők következnek, míg vasárnap a döntők kerülnek megrendezésre.

GF World Cup '06 (Aarhus, Dánia) - Az első nap
Hegedüs Márk helyszíni tudósítása

1. mérkőzés
Ukrajna - Hollandia 25-24 (11-15)

Ukrajna góllövői: Reznir 5, Verheljuk-Stri 5, Ljapina 4, Simkutye 4, Cigica 2, Szakada 1, Borscsenko 1, Boklascsuk 1, Szokol 1, Jacenko 1
Hollandia góllövői: Pusic 7, Lamein 5, Hofman 4, Mulder 4, Hilster 3, Paap 1
A mérkőzés alakulása: 5. perc: 2-3, 10. perc: 3-5, 15. perc: 6-7, 20. perc: 9-11, 25. perc: 9-14, 35. perc: 11-16, 40. perc: 12-18, 45. perc: 16-20, 50. perc: 18-21, 55. perc: 21-23

Az első napot a Hollandia - Ukrajna összecsapás nyitotta alig 100 szurkoló előtt. Az ukránok az előző felkészülési tornák után kiegészülve a Krim játékosaival és Okszana Szakadával (Hypo) erősebbnek tűntek, mint a két sztárjátékosát (Pearl van der Wissel, Natasja Burgers) is nélkülöző hollandok.

Az ukrán vezetők a Tyimosenkova, Ljapina, Sejenko, Simkutye, Szakada, Verheljuk, Jacenko hetest küldték pályára, míg a hollandok a Klijn, Pusic, Hilster, Lamein, Visser, Groot, Mulder összeállítású csapattal kezdték a mérkőzést.

A hollandok kezdték meg a gólgyártást, főleg átlövésből voltak eredményesek a narancsmezesek (Diane Lamein kétszer talált be az ukránok kapujába), akik a mérkőzés kezdeti fázisában többgólos előnyre tettek szert. A 13. percben, 7-5-ös holland vezetésnél változtatott csapatán az ukrán vezetőedző, több játékosát lecserélte, Boklascsuk és Szokol kapott lehetőséget. Sejenko góljai reményt adtak a felzárkózásra, de Szokol sérülése a 18. percben megzavarta az addig ötlet nélkül kézilabdázó ukránokat. Érdekesség, hogy első átlövésgóljukat csak a 18. percben szerezték.

A hollandok tetszés szerint növelték előnyüket, Silvia Hofman találatával már 14-9-re vezettek, ekkor az ukrán csapat időt kért. Az első félidő utolsó perceiben sok minden már nem változott, 15-11-es holland vezetéssel fordultak a csapatok.

A második harminc perc kezdetén egyik csapat sem tudta elkapni a fonalat, az első hat percben például csak egy gól esett. A hollandok 6 gólra növelték előnyüket, Saskia Mulder egy látványos kínai figura után szélről volt eredményes. A következő percekben az ukránok egyre jobban belemelegedtek a játékba, ellenfelük viszont nagyon elfáradt, rövidebb kispad, és minőségi cserék hiányában csak idő kérdése volt, mikor egyenlítenek az ukránok.

Verheljuk révén az 55., majd az 57. percben is egy gólra megközelítették a holland csapatot. A Krim átlövője, Verheljuk volt az, aki 48 másodperccel a vége előtt egyenlített (24-24). A hollandok az ellentámadást elhibázták, s a vége előtt 8 másodperccel ukrán hétméterest követően Reznir révén megfordítva a meccset, a szerencsének is köszönhetően győztek az ukránok 25-24-re a Világkupa nyitómeccsén.

2. mérkőzés
Oroszország - Brazília 38-34 (19-16)

Oroszország góllövői: Andrjusina 8, Bodnyeva 6, Posztnova 5, Turej 4, Jakovleva 3, Makarova 3, Poljenova 2, Poltorackaja 2, Marennyikova 2, Romenszkaja 1, Karejeva 1, Levina 1
Brazília góllövői: Mesquita 8, Amorim 8, Da Costa 5, Rosas 3, Da Silva 3, De Moraes 3, De Oliveira 2, Da Rosa 1, Pinhero 1

A világbajnok oroszok - igaz, a sérüléséből lábadozó sztárjuk, Bliznova nélkül, de - mondhatni a legjobb csapatukkal érkeztek Dániába. Azokkal a brazilokkal találkoztak a Világkupa első meccsén, akik pár hete Rotterdamban nemzetközi tornát nyertek.

Orosz előnnyel kezdődött a mérkőzés (4-2), főleg az átlövésekre nem reagált tökéletesen a brazil védelem, a védők többször is elkéstek, az ellenfél klasszis átlövői pedig kihasználták a szabad teret. A kezdeti nehézségek ellenére a brazilok lelkes és gyors játékuknak köszönhetően egyre jobban játékba lendültek, és a hatodik percben, a meccsen először átvették a vezetést (6-5), melyet 11-10-ig tartani is tudtak. Trefilov mester időkérése felrázta játékosait, akik újra átvették a vezetést (14-12).

A brazil Dani Piedade kiállítását követően tett szert nagyobb előnyre az orosz csapat, Posztnova, majd Marennyikova is könyörtelenül használta ki az emberelőnyt, ekkor már négy góllal mentek az oroszok. Egy brazil időkérés felrázta ugyan a nagyon lelkesen küzdő dél-amerikaikat, akik háromgólos hátrányban (16-19) készülhettek a második félidőre.

Az oroszok új kapussal, és három új játékossal kezdték a második félidőt, lehetőséget adva a cserepadon várakozóknak is. Turej góljaival gyorsan ötgólos különbség alakult ki, amelyet az 53. percig tartani is tudtak az újra a legjobb sorukkal küzdő oroszok. Ekkor érthetetlen módon semmi nem sikerült nekik, a brazilok pedig gyors játékukkal mind letámadásból, mind szélről lőtt góljaikkal az 56. percre két gólra feljöttek. Főleg a szélsők, Rosas, Mesquita, és Da Costa borzolta Trefilov idegeit, aki továbbra is tőle megszokott hangnemben, és játékosait szidalmazva próbálta rendezni csapatát.

Egy kettős kiállítás pecsételte meg a brazilok sorsát. Bár csapatuk emberhátrányból is betalált, az orosz válogatott végül 38-35-re győzni tudott.

3. mérkőzés
Románia - Lengyelország 33-27 (16-12)

Románia góllövői: Ardean-Elisei 7, Gilca 6, Luca 6, Avadanii 4, Meirosu 3, Maier 2, Varzaru 2, Cherescu 1, Manea 1, Bese 1
Lengyelország góllövői: Niedzwiedz-Cecotka 10, Polenz 5, Siódmiak 4, Serwa 2, Pielesz 1, Byzdra 1, Majerek 1, Strzalkowska 1, Damiecka 1, Malczewska 1
A mérkőzés alakulása: 5.perc: 4-3, 10. perc: 6-4, 15. perc: 13-8, 20. perc: 13-12, 25. perc: 16-10, 35. perc: 20-15, 40. perc: 23-18, 45. perc: 24-21, 50. perc: 30-25, 55. perc: 32-26

Románia biztos győzelmet aratott az európai szinten is csak középcsapat Lengyelország ellen. Tadici mester új klubja, az Oltchim játékosainak szavazott bizalmat a mérkőzésen, a kezdő hetesben csak saját játékosai kaptak helyet. Románia a Dinu, Luca, Meirosu, Gilca, Ardean-Elisei, Cherescu, Bese összeállításban lépett pályára. Az első percekre jellemző megilletődött játékot követően a nap folyamán először láthatott élvezetes kézilabdát a most már 1200 szurkolót megtöltő NRGi Arena nézőserege. Jó volt látni a begyakorolt figurákat, összjátékot, Románia megmutatta, hogy ezt a sportot csapatjátékként is lehet művelni, persze az igazat megvallva ehhez a lengyel válogatott is nagy mértékben hozzájárult, kiváló edzőpartnerei voltak a Luca, Ardean-Elisei vezette román csapatnak. Ezeket a lányokat itt látva (és a most hiányzó Gatzel-ről, és Lecusanu-ról még nem is tettünk említést), mi, kézilabda-rajongók csak sajnálhatjuk, hogy Románia nem szerepel majd a svédországi Eb-n, ott lenne a helyük!

Avadanii, a Rulmentul szélsője volt az, aki nem Oltchim játékosként kapott lehetőséget a ma kifejezetten nyugodtan irányító Musi-Tadici edzőpárostól. A lengyelek a második félidőben legjobb játékosuk, a 10 gólig jutott Niedzwiedz-Cecotka segítségével kétszer tudták három illetve két gólra visszaküzdeni magukat, de Tadici mester időkérése újra felrázta csapatát, és az első félidőben már bemutatott magas szintű kézilabdával az utolsó percekben tovább növelték előnyüket, és megérdemelten győztek 33-27-ra.

4. mérkőzés
Dánia - Svédország 33-27 (17-14)

Dánia góllövői: Mikkelsen 7, Skov 5, Bonde Christensen 4, Sjöberg 3, Lund Nielsen 3, Fruelund 3, Bille-Hansen 3, Nielsen 2, L. Mortensen 2, Troelsen 1
Svédország góllövői: Torstenson 6, Flognman 5, Fredén 5, Arfwidsson Chrifi 4, Enström 3, Boson 2, Krantz 2

Az est fő eseményére mondhatni megtelt az aarhusi sportcsarnok, 3600 néző fogadta a két skandináv csapatot. Az eddig hiányolt jó hangulat is megérkezett, a szép számú dán szurkolósereg egymás után zendített rá a csapatot buzdító indulókra. Mindkét oldalon váltott gólokkal indult a mérkőzés, kiegyenlített első öt perc után azonban a dánok sikeres letámadások (Mikkelsen) révén, és a koppenhágai Sjöbergnek köszönhetően kisebb előnyre tettek szert. A svéd válogatott átlövőinek köszönhetően - főleg Arfwiddsont nem tudták tartani a dánok - sikerült megfordítani az eredményt. A következő percek és az első félidő második fele viszont már egyértelműen a dán válogatotté volt, négygólos előnyre tettek szert (13-9), de a svédek gyors indításoknak köszönhetően egy gólra még felzárkóztak, dán kontrák után azonban 17-14-gyel fordultak a csapatok.

A svédek tovább erősítettek, és a beálló Flognmannak illetve a két átlövőnek, Arfwidssonnak és Tortensonnak köszönhetően 22-20-ra felzárkóztak. A svéd beálló tovább faraghatott volna a hátrányból, de ziccerben hibázott, az ellentámadásból pedig Fruelund háromra növelte a dán előnyt. Ezzel el is úszott a hajó a svéd csapat számára, a dán frissítésnek (Mikkelsen és Rikke Nielsen) és góljaiknak köszönhetően a hazaiak sorra érték el az újabb és újabb találataikat, a másik oldalon a válasz ezekre elmaradt, így mondhatni biztosan nyerte első mérkőzését a házigazda csapat.