Győr: szivacskézitől a világhírnévig
2005. november 3. 6:27
Ha a Győri ETO KC sikereiről van szó, akkor a kommentárok gyakorlatilag kivétel nélkül megemlítik az európai szinten is egyedülállóan eredményes győri utánpótlás-piramist, amelynek alapkövei az általános iskolák. Az egyik legbiztosabb, legeredményesebb "támasz" napjainkban a Marcalvárosi Közoktatási Központ általános iskolája, amelynek igazgatóhelyettese Basák Zoltán, aki összefogja a szakmai munkát.
- Most már több mint 20 éve a Balázs Béla iskolában kezdtük a munkát. Az alapok lerakása Takács Miklós és Róth Kálmán nevéhez fűződik. Ők kezdtek el az iskola falain belül a kézilabdával foglalkozni és rá két évre vontak be engem is munkába.
- A húsz éve elkezdett munka pedig szép lassan már a felnőtteknél is kamatozik.
- Valóban most már sokan játszanak az első osztályban iskolánk volt tanulói közül és nagyon nagy öröm, hogy többen közülük már magyar bajnokok. De amikor az ember olvassa az újságban az összeállításokat, nagyon jó érzése tölti el, hogy nagyon sok csapatban vannak olyanok, akik nálunk nevelkedtek. Például épp most igazoltak a Fradiba a Szamoránsky-ikrek, Piroska és Anikó. De nálunk kezdte Pálinger, Görbicz, Jókai, Petróczi vagy a fiúk közül az Iváncsik-testvérek.. Nagyon büszkék vagyunk rájuk!
- Hogy néz ki most ez a rendszer?
- Ötödik osztálytól vannak az úgynevezett "t-osztályaink", amelyek speciálisan kézilabda irányultságúak. Ők a normál tantervtől eltérően heti öt testnevelési órán vesznek részt, amelyből egy úszás, két és fél óra, a normál tanterv szerinti testnevelés, másfél óra pedig a sportági kiegészítés. Erre épül korosztálytól függően három vagy négy edzés hetente. A testnevelés órákon általában azok a tanárok dolgoznak a gyerekekkel, akik edzésen is dolgoznak velük Ezen kívül természetesen foglalkozunk a kisebbekkel is, elsősorban első második osztályban játékos-labdás sportfoglalkozás keretében és ezen belül számukra a szivacskézilabda jelenti a sportágra hangolást. A harmadik-negyedikesekkel már különböző bajnokságokban is elindulunk, közülük válogatjuk ki aztán az ötödik osztályba a kézilabdásokat. Ezen változtatni szeretnénk. Visszatérnénk a régi hagyományokhoz és első osztálytól lenne kézilabdaosztály.
- A szivacskézilabda miben tér el a "rendes" játéktól?
- Nem igényel komoly taktikai felkészítést és komoly edzéseket, csak a játék a lényeg. Gyerekbarát eszközzel, szivacslabdával játszanak, amivel ha eltalálják őket, nem fáj. Sokat segít a sáncolás megtanításában is éppen ezért, hiszen a gyermekek sokkal bátrabban állnak a szivacslabda, mint a kemény kézilabda elé. A pálya is kisebb, 10x20 méteres a hivatalos, de lehet kisebb is. 3+1-en játsszák és így gyors a játék, sokat érhetnek labdához. Gyorsan összeszerelhető, speciális kapuk vannak hozzá.
- Ebben a tanévben már 21. alkalommal rendezitek meg a Nemzetközi Balázs Kupát...
- Így van. Itt tudjuk lemérni, hogy mennyit fejlődtek a gyerekek az adott évben, hiszen a hazai utánpótlás krémje részt vesz a kupán illetve külföldről is mindig érkeznek csapatok. 2006 áprilisában lesz a 21. Balázs Kupa,. A szervezőbizottság pedig, már megkezdte a munkát, hiszen már elkészült a versenykiírás, amit kiküldtünk az ország iskoláinak, utánpótlás műhelyeinek és nemsokára az interneten is olvasható lesz.
Forrás: CsakazETO