Hazánk első nemzetközi női játékvezetői
2005. március 15. 20:33 © handball.hu
A nemzeti ünnep alkalmából különösen jólesik egy magyar sikerrel büszkélkedni: amint a korábbi közleményekből is kiderült, a Pech Katalin - Vágvölgyi Mária kettős nemrég elnyerte a nemzetközi játékvezetői minősítést, így Magyarország első női EHF-párosaként hamarosan világversenyen is viszontláthatjuk őket. A handball.hu interjújából egy kicsit közelebbről is megismerhetik őket olvasóink.
Vágvölgyi Mária: Bizonyos mértékig igen, én tanítónő vagyok, Kata pedig testnevelés tanár egy középiskolában, ugyanott sportcsarnok-vezető is egyben.
handball.hu: Honnan a kézilabda szeretete? Játékosként is aktívan részt vesztek vagy vettetek a kézilabdaéletben?
Pech Katalin: Mindketten sok évig játszottunk az NBI/B-ben, ugyanabban a csapatban.
handball.hu: Hogyan jutottatok arra a gondolatra, hogy játékvezetők lesztek?
Pech: Marcsi ötlete volt, hogy vágjunk bele, mert lassan "kiöregszünk" a játékból. Abban egyetértettünk, hogy nem akarunk teljesen megválni a kézilabdázás világától, ezért léptünk át a túloldalra.
handball.hu: Milyen vizsgákat kell teljesíteni a nemzetközi játékvezetővé váláshoz?
Vágvölgyi: Minden évben kétszer vizsgázunk itthon az NB-s vizsgán, amely elméleti és fizikai tesztet foglal magába. Most Jicinben - a továbbképzés mellett természetesen - ismét vizsgáztunk: kétszer írtunk elméleti tesztet idegen nyelven, futásból Cooper-teszt is volt, valamint három mérkőzést kellett vezetnünk a női junior-válogatott tornán.
handball.hu: Milyennek éreztétek a teljesítményeteket ezen a junior Industrial-kupán, illetve mi volt a szakértők véleménye?
handball.hu: Hogy érzitek, nehezebb érvényesülni egy nőnek ezen a pályán?
Vágvölgyi: Nem érezzük nehezebbnek az érvényesülést. Sőt, mondhatnám könnyebbnek is, hiszen Magyarországon például jóval kevesebb a nőikézilabda-játékvezető, mint a férfi, ezért talán könnyebb is az előrejutás.
handball.hu: Segítik-e a különböző országos, illetve nemzetközi szövetségek a nők érvényesülését?
Pech: Igen, Európában is, és itthon is, hiszen folyamatosan kaptuk az egyre nagyobb feladatokat, így készített fel minket a Játékvezetői Bizottság erre a vizsgára, amiért szeretnénk is köszönetet mondani nekik. Az Európai Kézilabda-szövetség pedig idén már negyedszer szervezett nemzetközi vizsgát külön női játékvezetők számára, ami természetesen nagy előnyt jelent a sok férfi között.
handball.hu: Hogyan viszonyulnak hozzátok a férfi kollégák, illetve a női és férfi játékosok?
Pech: Játékosoknál már nem tudnánk ilyen általánosságban beszélni. Sokan ránk csodálkoznak mérkőzés előtt, hogy "Jé, csajok lesznek a bírók!" De meccsen már jó esetben nem tűnik fel, hogy melyik nemhez is tartozunk. Ha jók az ítéletek, hamar elfogadnak minket. Természetesen mi sem lehetünk mindenkinek szimpatikusak, amit tudunk is, ezért igyekszünk mindig jó teljesítményt nyújtani, hogy a kétkedőket is meggyőzzük.
handball.hu: Női vagy férfi meccset szerettek jobban vezetni?
Vágvölgyi: Igazából ezt nem is tudnánk eldönteni. Mindegyik nemnek megvannak az előnyei, hátrányai. Leginkább a játék minőségétől, színvonalától függ az, hogy mennyire érezzük jól magunkat a pályán, és nem attól, hogy kik játszanak.
handball.hu: Nem zavarnak titeket a nézőtéri bekiabálások?
Pech: A bekiabálásokat vagy meghallja az ember, vagy úgy tesz, mintha nem hallaná. Lassan kezdünk hozzászokni, csak azt nem szeretjük, ha olyan dolgok is előkerülnek a szurkolók szájából, amelyek nem a pályára valók. A legtöbb beszólás természetesen szőkeségünkkel kapcsolatos! (nevet)
Vágvölgyi: Hogy milyen mérkőzéseken veszünk részt és milyen feladatokat szánnak nekünk, az még a jövő zenéje. Először mindig a legjobb tudásunk szerint próbáljuk megoldani a következő feladatot (akár egy megyei, egy OSB mérkőzést, vagy egy NBI-es meccset is), és ha az megvan, akkor várjuk az újabb kihívásokat. Természetesen nekünk is vannak álmaink, mint mindenkinek, és hogy sikerül-e, az nagy részben rajtunk múlik!
handball.hu: Mi a véleményetek a vegyes párosokról? Hogyan fúj együtt egy férfi és egy női játékvezető?
Pech: Több ilyen vegyes párost is ismerünk, és szerintünk semmi különös nincsen abban, ha együtt dolgoznak a kézilabdapályán. Ha megértik egymást, és hasonló elveket vallanak a sportról, akkor minden együtt van ahhoz, hogy jó játékvezető-páros váljon belőlük.
handball.hu (joos)